Нант и Лазаров не успеаја да направат сензација против Барса

Нант имаше фантастично прво полувреме во „Палау Блауграна“, но на крајот не успеаја да им го нанесат првиот пораз на Барселона во ЕХФ Лигата на шампионите, откако домаќините се вратија во последните 15 минути од мечот за 30:29 победа.

Бенгоечеа, Гомез и Мем имаа по пет постигнати голови за Барселона, додека кај Нант најефикасен беше Валеро Ривера со 9 гола, додека новоименуваниот македонски селектор, Кирил Лазаров заврши со три гола.

Во другите мечеви, во групата на Вардар, ПСЖ со 33:26 го победи Мешков Брест да се доближи на поен до третото место на белорускиот клуб, додека во групата Б, Веспрем со 34:30 беше подобар од Мотор Запорожје за практички да го обезбеди второто место зад каталонскиот тим.