Само Србија се намачи од фаворитите, голема победа за Албанија во Будимпешта

Сите фаворити забележаа победи, во натпреварите кои се одиграа вечерва во квалификациите за пласман на Светското првенство во Катар. Изненадување направи единствено Албанија, која со победата над Унгарија во Будимпешта, се искачи на второто место во својата група.

Србија, во А-групата, се изнамачи со Луксембург. Србите промашија неколку шанси во првиот дел, беа оштетени за пенал, а до победата дојдоа со голот на Влаховиќ во 67.минута.

Со натпревар повеќе од Португалија, Србите водат во групата со 14 бода, еден помалку имаат Португалците. Останатите, Луксембург, Република Ирска и Азербејџан, немаат шанси за пласман на Мундијалот.

Во Ц-групата, Швајарија ја победи Северна Ирска со 2:0. Ирицуте од 37 минута играа без исклучениот Луис. Зубер и Фашнач ги постигнаа головите.

Италија е прва во групата Швајцарија. Азурите имаа 14 бодови и меч повеќе од Швајцарија која има 11 бодови.

Данците, гостуваа во Молдавија, славеа со 4:0. Головите беа постигнати во првиот дел од 23. до 44.минута. Олсен, Кјер, Норгард и Меле беа стрелци.

Во оваа група Австрија со головите на Лаимер и Сабицер победи кај Фарските острови.

Днаска со максимални седум победи води во Ф-групата, пред Шкотска која има 14 бодови, следуваат Израел и Австрија со 10.

Во И-групата Англија со „шарен“ состав победи во Андора со 5:0, Полска со исте резултат го победи Сан Марино, а Албанија славеше со 1:0 во Унгарија.

Англија има 19 бодови на првото место, Албанија ја следи со 15, Полска има 14.