Суарез со нови два гола, но Селта „извлече“ поен на „Ванда Метрополитано“

пред 4 години

Барселона реши да го пушти Луис Суарез за „мали пари“ минатото лето, што може да се покаже како една од најголемите фудбалски грешки во 2020/21, откако уругвајскиот ветеран го постигна својот 15. и 16. гол во Ла лига оваа сезона за Атлетико Мадрид, но тоа не беше доволно за три поени, откако Селта со гол во 90-тата минута извлече 2:2 реми на „Ванда Метрополитано“.

Работите не почнаа најдобро за „јорганџиите“  – Санти Мина по само 13. минути ги донесе Селта во водство, пред на сцена да стапи Суарез. Тој прво во 45. минута израмни на 1:1, за само што почна второто полувреме да донесе 2:1 водство. Водството не успеаја да го заддржат, откако новото засилување на Селта, Аргентинецот Факундо Фереира во 90-тата минута се најде на вистинското место по лошата реакција на цела одбрана на домаќините.

Со поенот, Атлетико се одвои на 8 поени пред Барселона и Реал Мадрид и тоа со натпревар помалку, а Суарез стана првиот фудбалер кој постигнал најмалку 15 гола во прва сезона со нов тим во Ла лига по Кристијано Роналдо со Реал Мадрид.