Азербејџан тврди дека Ерменија досега убила 63 азербејџански цивили

пред 4 години

Канцеларијата на азербејџанското Државно јавно обвинителство објави дека бројот на цивилни жртви од азербејџанската страна од ескалацијата на ситуацијата во спорниот регион Нагорно-Карабах се искачи на 63, додека 292 цивили се ранети, пренесува ТАСС.

„Како резултат на гранатирањето на резиденцијалните области од страна на Ерменија, 63 цивили загинаа, а 292 беа ранети меѓу 27 септември и 21 октомври“, рече агенцијата во соопштението за печатот.

Според канцеларијата, биле оштетени 386 цивилни цели како и 1.981 приватни куќи и 90 станбени згради.

Обновените судири меѓу Азербејџан и Ерменија избија на 27 септември со интензивни битки во спорниот регион Нагорно Карабах. Регионот продолжува да сведочи на непријателства и покрај двата постигнати договори за прекин на огнот.

Share
Scroll to Top