Албански хакер дел од група која украла повеќе од 500.000 евра

пред 1 година

Албанските истражители се приклучија на меѓународен истражен тим за да откријат мрежа на хакери кои успеале да украдат 504.000 евра. Тие се сомневаат дека 28-годишниот албански државјанин е дел од мрежата,на што укажувале одредени траги, пренесува порталот Репортери.

Како што се наведува, по него се трагало по серија активности извршени од Бугари и Германци кои посочуваат дека младиот Албанец е одговорен за измама и има улога во плаќањето за домени, веб-страници и ИТ-инфраструктура.

Мрежата на измамници функционирала на тој начин што најпрво стекнувале доверба кај жртвите на кои им било ветувано дека ќе тргуваат со акции и крипто-валути на веб-страници коишто биле претставени како крипто-пазари. Откако жртвата ќе се регистрирала на платформата, давајќи идентитет и телефонски број, сторителите ќе ја контактирале предлагајќи и да инвестира во мали износи со ветување дека брокерот ќе вложи голема валута.

Share

watch anime online. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

AnimeDao Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Episode 11

AnimeDao My Hero Academia

english dubbed anime Naruto: Shippuden (Dub)

sites to watch anime The Seven Deadly Sins: Dragon's Judgement

watch animes Tokyo Ghoul

Scroll to Top