Американскиот Конгрес го усвои предлог-законот за спречување на Г8 со учество на Русија

пред 3 години

Претставничкиот дом на Конгресот на САД во средата усвои предлог-закон со цел да се спречи Русија да учествува на состаноците на Г7 и да се врати форматот Г8 со учество на Русија, пренесува ТАСС.

Овој документ вклучува забрана за употреба на федерални средства од администрацијата на Вашингтон за поддршка или за олеснување на учеството на Русија на состаноците на Г7 и обновување на Г8 со учество на Руската Федерација.

Според нацрт-законот, оваа мерка ќе престане да важи само откако Државниот секретар и директорот на националното разузнавање на САД, ако има неопходни основи, можат да ги уверат пратениците дека Русија запрела со какво било мешање во изборите во САД или во другите земји од Г7, земјите на НАТО и ЕУ, во целост ги исполнува своите обврски согласно Минскиот договор, ја запре окупацијата на Крим, Јужна Осетија и Абхазија и ги повлече своите трупи и оружје од Приднестровје.

Сега иницијативата ќе треба да ја разгледа американскиот Сенат, каде мнозинството им припаѓа на републиканците. Ако нацрт-законот биде одобрен во Горниот дом, тој ќе оди кај шефот на државата за потпис.

Г7 е здружение на економски развиени земји, кое ги вклучува Велика Британија, Германија, Италија, Канада, САД, Франција и Јапонија. Во 1975 година, клубот го одржа својот прв состанок што се одржа во Франција со Велика Британија, Западна Германија, Италија, САД, Франција и Јапонија.

Клубот постоел во формат „седум“ од 1976 до 1997 година. Откако Русија се приклучи, таа стана Група осум (Г8). Во март 2014 година, по настаните во Украина и кризата во односите меѓу САД и Европа со Русија, западните членки на здружението, за време на претседателскиот мандат на Барак Обама, одлучија да се вратат во формат Г7.

Share
Scroll to Top