Американскиот министер за одбрана примен на интензивна нега

Американскиот министер за одбрана го откажа патувањето во Брисел

пред 2 недели

Американскиот министер за одбрана Лојд Остин го откажа своето патување во Брисел каде што требаше да учествува на средби со други министри за одбрана на земјите членки на НАТО, изјави денеска американски функционер, еден ден откако шефот на Пентагон беше примен во болница.

Официјалниот претставник, кој не сакаше да биде именуван, рече дека состанокот за одбранбените потреби на Украина, познат како Контакт група за Украина, ќе се одржи виртуелно, пренесе Ројтерс.

Остин (70) вчера бил однесен во Воениот медицински центар Волтер Рид поради „симптоми кои укажуваат на проблем со мочниот меур“, а должностите и ги префрлил на својата заменичка Кетлин Хикс.

Остин (70) беше примен во Медицинскиот центар на националната армија Волтер Рид Мериленд на 22 декември поради лекување на рак на простата.

Тој повторно се врати во болница на 1 јануари поради компликации, вклучително и уринарни инфекции.

Информациите за неговата хоспитализација беа откриени дури четири дена подоцна, а Пентагон во меѓувреме не прецизираше зошто министерот е задржан на лекување до 9 јануари.

Пред неколку дена беше објавено дека Остин ќе сведочи пред Конгресот на 29 февруари во врска со неговото необјавување на дијагнозата за рак и последователната хоспитализација.

Неговите лекари претходно објавија дека прогнозата за лекување на ракот е одлична.

Текстот Американскиот министер за одбрана го откажа патувањето во Брисел е превземен од МАКФАКС.

Share
Scroll to Top