Асад за конфликтот во Нагорно-Карабах: Ердоган е главен поттикнувач и провокатор

пред 5 месеци

Конфликтот меѓу завојуваните страни на Кавказот трае веќе десет дена. Има се повеќе има жртви, но и се помалку надеж за брз крај на судирот.

Додека меѓународната заедница повикува на мир и крај на непријателствата, обете страни – Ерменија и Азербејџан – ги слават своите воени успеси и ја обвинуваат другата страна за напади на цивилни цели.

Сирискиот претседател Башар ал Асад го нарече турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган главен поттикнувач и иницијатор на конфликтот во Нагорно-Карабах.

„Да бидеме прецизно јасни, Ердоган ги поддржуваше терористите во Сирија, ги поддржуваше и ги поддржува терористите во Либија и тој е главниот поттикнувач и провокатор на тековниот конфликт меѓу Азербејџан и Ерменија. Значи, да резимирам, би го окарактеризирал неговото однесување како многу опасно и тоа од многу причини“, рече Асад.

Објаснувајќи ја својата позиција, Асад истакна дека однесувањето на Ердоган влијае на целото „Муслиманско братство“.

„Од друга страна, јасно е дека тој предизвикува војни во различни области, со цел да го сврти вниманието на турската јавност од она што го прави во својата земја“, заклучува Асад.

Share

Watch One Punch Man 2nd Season (Dub) Episode 11 at website https://crunchyrollfree.com free crunchyroll premium reddit

Attack on Titan Season 3 Part 2 Episode 10 at website https://funimationfree.com funimation reddit

Scroll to Top