Бајден го означува почетокот на новата ера во односите меѓу САД и блокот АСЕАН

пред 3 дена

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, на самитот во Вашингтон со лидерите на Асоцијацијата на нациите од Југоисточна Азија (АСЕАН) го означи почетокот на „новата ера“ во однос на блокот од десет нации.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Бајден рече дека голем дел од историјата на светот во следните 50 години ќе биде напишана во земјите на АСЕАН и дека односот меѓу Соединетите Држави и блокот е иднината за годините што доаѓаат.

Инаку, дводневниот самит во Вашингтон е првиот самит на кој се собраа лидерите на АСЕАН и нивна прва средба чиј домаќин е претседателот на САД од 2016 година.

Пред Бајден, американскиот потпретседател Камала Харис рече дека Соединетите Држави ќе останат во регионот со генерации и ја истакна потребата да се задржи слободата на морето, што Вашингтон рече дека Кина го оспорува.

Патем, блокот АСЕАН го сочинуваат Брунеи, Камбоџа, Индонезија, Лаос, Малезија, Мјанмар, Филипини, Сингапур, Тајланд и Виетнам.

Претседателот на САД вчера назначи нов амбасадор во АСЕАН, Јоханес Абрахам, шеф на кабинетот на неговиот Совет за безбедност, пренесе Дневен аваз.

Share

Aniwatch - Free Anime Streaming Online - Aniwatch Official. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

AniWatch My Dress-Up Darling (Dub)

ani watch app Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

AniWatch Attack on Titan Final Season

AniWatch The Rising of the Shield Hero Episode 19

anime online Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Entertainment District Arc

tải go88
Scroll to Top