Бајден: Не сум за прекин на огнот во Газа

Бајден: Не сум за прекин на огнот во Газа

пред 7 месеци

Американскиот претседател Џо Бајден ги отфрли повиците за прекин на огнот во Газа, велејќи дека тоа нема да донесе мир.

„Сè додека Хамас се придржува до својата идеологија на уништување, прекинот на огнот не е мир. Хамас ќе користи каков било прекин на огнот за да ги наполни своите ракетни резерви, да ги прегрупира борците и да ги обнови нападите врз невините“, напиша Бајден во авторски текст. за Вашингтон пост.

„Нашата цел не треба да биде да ја запреме војната денес, војната треба да заврши засекогаш. Треба да го прекинеме циклусот на континуирано насилство и да изградиме нешто силно во Газа и на целиот Блиски Исток за да не се повтори историјата“, додаде тој.

Бајден, исто така, го повика Израел да го почитува хуманитарното право и да ја минимизира загубата на цивилни животи. Тој рече дека решението за две држави е единственото трајно решение за конфликтот во регионот и дека во меѓувреме треба да има влада под палестинската администрација.

„Додека се стремиме кон мир, Газа и Западниот Брег треба повторно да се обединат под единствена владејачка структура, на крајот под ревитализирана палестинска управа, додека работиме на решение за две држави. Не смее да има принудно раселување на Палестинците од Газа, нема повторно – окупација, опсада или блокада и без намалување на територијата“, напиша тој.

„Им нагласив на израелските лидери дека екстремното насилство врз Палестинците на Западниот Брег мора да престане“
Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху рече дека Израел мора да ја задржи „целосната воена одговорност“ во Газа „во догледна иднина“. Бајден рече дека САД се подготвуваат да ги забранат визите за „екстремистите“ кои напаѓаат цивили на Западниот Брег.

Насилството на израелските доселеници врз Палестинците кои живеат на окупираниот Западен Брег се зголеми по нападот на Хамас на 7 октомври.

„Им нагласив на израелските лидери дека екстремното насилство врз Палестинците на Западниот Брег мора да престане и дека сторителите на насилството мора да одговараат“, рече Бајден.

Западниот Брег е дом на три милиони Палестинци кои живеат меѓу повеќе од половина милион еврејски доселеници.

Текстот Бајден: Не сум за прекин на огнот во Газа е превземен од МАКФАКС.

Share
Scroll to Top