Бајден: Следната дебата треба да ја одложиме, ако Трамп се уште има коронавирус

пред 4 години

Демократскиот претседателски кандидат, Џо Бајден смета дека треба да се откаже изборната дебата со претседателоит на САД, Доналд Трамп, ако тој уште е заразен.

Дебатата, која ќе биде втора по ред, треба да се одржи на 15 октомври, но целокупниот процес на американските претседателски избори е ставен во некој вид вонреден облик, зошто Трамп беше тестиран позитивно на коронавирус, поради што неколку дена беше во болница.

„ Ако се уште има коронавирус, не би требало да ја водиме дебатата“ рекол Бајден.

Тој навел дека не знае каков е моментално статусот на Трамп, а дека дебатата на 15 октомври треба да се одржи во согласност со строгите здравствени препораки.

„ Се радувам што ќе можам да водам дебата со него, но само се надевам дека ќе се почитуваат протоколите“ нагласил Бајден.

Американските медиуми пренесуваат дека тимот на Бајден е ставен во целосна подготвеност за да нивниот кандидат за претседател не се зарази со коронавирус.

Share
Scroll to Top