Белата куќа бара меѓународна истрага во потеклото на коронавирусот

пред 3 месеци

Меѓународната истрага за потеклото на коронавирусот во Кина мора да биде „јасна и темелна“, изјави портпаролката на Белата куќа, Џен Псаки.

„Неопходно е да се разбере суштината на прашањето за избувнувањето на пандемијата на коронавирусот во Кина“, рече портпаролката пред почетокот на теренската истрага од експерти на Светската здравствена организација (СЗО).

Според неа, Вашингтон ќе ја процени веродостојноста на извештајот за истрагата кога ќе биде завршен и ќе користи „информации што биле собрани и анализирани од американските разузнавачки служби“ на таа тема.

Тим од десет меѓународни научници на СЗО пристигна во кинескиот град Вухан во средината на јануари. По периодот на карантин, научниците ќе започнат истрага за потеклото на коронавирусот што првпат се појави во Вухан.

Share

4Anime persona 4 anime netflix: The Hidden Dungeon Only I Can Enter Episode 12

KissAnime boruto kissanime: Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation (https://kissanimeonline.com/m/Ogg1) Episode 11

Scroll to Top