Бразилка фатена со еден килограм кокаин на аеродромот во Загреб – проголтала 76 капсули

пред 3 години

Голема заплена на дрога на аеродромот во Загреб. Членовите на граничниот премин Аеродром Загреб фатија Бразилка која се обидела да прошверцува речиси еден килограм кокаин во Хрватска.

Според Дневник.хр, Бразилката проголтала 74 капсули во кои имало 990 грама кокаин.

„ Полициски службеници од полициската управа во Загреб ја завршија кривичната истрага против 28-годишна државјанка на Бразил, осомничена за сторено кривично дело „Неовластено производство и трговија со дрога“. Таа со авионски лет од Сао Паоло преку Лисабон пристигнала на аеродромот „Фрањо Тушман“ во Загреб“ се вели во полицискиот извештај.

За време на царинскиот преглед, патничката била подложена на рендгенски преглед на стомакот, а во дигестивниот тракт на осомничената биле видливи голем број страни тела. Веднаш по гледањето, со цел да се заштити здравјето и животот, на осомничената и е пружена соодветна медицинска помош во клиничката болница во Загреб.

За време на нејзиниот престој во болницата, сомнежот на цариниците и полицајците бил оправдан, а докажано е дека таа носела вкупно 76 парчиња капсули наполнети со дрога кокаин, што претходно ги проголтала во Бразил. Лекот што е воведен во Хрватска на овој начин има вкупна тежина од околу 990 грама.

Целта на конзумирање капсули исполнети со дрога кокаин била дополнителна препродажба. По завршување на кривичната истрага, осомничената е однесена во притвор, додека кривичната пријава е доставена до надлежното државно обвинителство.

Share
Scroll to Top