Брод на британската морнарица се судри со руска подморница во северниот дел на Атлантикот

пред 2 години

Брод на британската морнарица се судрил со руска подморница во северниот дел на Атлантикот, објави весникот „Сан“.

Руска подморница, која може да носи нуклеарни торпеда, удрила во сонар што го влечел бродот HMS Northumberland.

Се верува дека ова е првиот судир меѓу руско и британско пловило од крајот на Студената војна.

Британската фрегата 23 тргнала во потрага по руската подморница на околу 350 километри северно од Шкотска.

Share
Scroll to Top