(Видео) Азербејџан го гранатира главниот град на Нагорно-Карабах со турски ракетни системи

пред 4 месеци

Претставникот на ерменското Министерство за одбрана, Акрун Хованисјан ги обвини азербејџанските сили за употреба на турските ракетни системи „Каисгра“ во нападите врз главниот град на Нагорно-Карабах.

Покрај турските ракетни системи, во гранатирањето на Степанакерт се користат и системите „Смерч“ и „Полонез“, додаде тој.

Претходно, портпаролката на Министерството за одбрана на Ерменија, Шушан Степанјан, објави дека борбите на линијата за разграничување на Нагорно-Карабах продолжиле и денес.

Според неа, борбите траеле во текот на целата претходна ноќ и со различен интензитет.

Ստեփանակերտի այսօրվա հրետակոծության նոր կադրեր:

Posted by Shushan Stepanyan on Недела, 04 октомври 2020

Од друга страна, Министерството за надворешни работи на Ерменија тврди дека силите на Нагорно-Карабах ќе продолжат да даваат соодветен одговор сè додека Азербејџан не престане да провоцира и извршува агресија врз тој регион со помош на Турција и други милитанти-терористи.

Тие исто така наведуваат дека целта на Азербејџан од самиот почеток на конфликтот била да ги сокрие податоците за нападите врз градовите Нагорно-Карбах, иако биле забележани бројни цивилни жртви и била нанесена значителна материјална штета кога станува збор за цивилната инфраструктура.

Share

Hunter x Hunter (Dub) Episode 148 at website https://gogoanime.be go go anime

The Misfit of Demon King Academy Episode 13 at website https://animeheaven.pro arifureta anime heaven

Scroll to Top