(Видео) Гори во близина на Кремљ

(Видео) Гори во близина на Кремљ

пред 2 дена

Во московското предградие Химки од утрово гори фабрика за производство на керамички плочи, а се уште не се знае дали причина за пожарот е напад на украинските сили или нешто друго.

Она што е алармантно е што Химки се наоѓа на 20 километри од Кремљ.

Површината на пожарот е 2.000 метри квадратни.

Фабриката произведува високотемпературни инсталации, техничка керамика и слично.

Причината поради која се верува дека пожарот е резултат на украинскиот напад е тоа што специфичните продукции може да се користат за руска воена опрема.

Засега нема официјални информации за точната причина за пожарот.

Текстот (Видео) Гори во близина на Кремљ е превземен од МАКФАКС.

Share
Scroll to Top