(Видео) Два големи пожара во Русија, горат пазар и железничка станица

пред 2 години

Дeнеска во Русија избувнаа два големи пожара.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Првиот избувнал на железничка станица во близина на Нижни Новгород и зафатил површина од 2.500 квадратни метри. Причина за пожарот било палење на резервоар за разредувач, јавуваат руските медиуми. Во гаснењето учествувале 55 пожарникари и 17 возила.

$bp(“Brid_51830580”, {“id”:”26456″,”width”:”800″,”height”:”400″,”video”:”1007417″,”autoplay”:0,”shared”:true});

Друг, уште поголем пожар, избувнал на пазарот Викалина во Владикавказ. Тој се простира на површина од 4.500 квадратни метри, јави руската новинска агенција ТАСС, повикувајќи се на соопштение на Министерството за вонредни ситуации на Северна Осетија. Огнот зафатил три хангари со облека. Во гаснењето учествувале повеќе од 50 пожарникари, а пожарот е локализиран.

Две лица се повредени во пожарот на кои им е укажана лекарска помош, изјави портпаролот на регионалното Министерство за здравство.

Во Русија се забележани голем број пожари по инвазијата на Украина. Не е јасно дали тие се поврзани со нападот на соседната земја, но има многу шпекулации за таква можност.

Share
Scroll to Top