(Видео) Избувна пожар во индискиот Институт за серуми, најголемиот светски производител на вакцини

пред 3 месеци

Пожар избувна во производствен капацитет што му припаѓа на најголемиот светски производител на вакцини, Институтот за серуми во Индија (СИИ), пренесува РТ. Службите за итни случаи биле повикани во фабрика на СИИ во Пуна откако избувнал пожар на петтиот кат. Менаџментот на компанијата изјави дека производството на вакцини против Ковид-19 не е засегнато.

Извршниот директор Суреш Јадхав потврди дека објектот се користи за производство на вакцината BCG, што се користи првенствено против туберкулоза.

СИИ е најголемиот светски производител на вакцини и во моментов масовно ја произведува „ковишилд“, вакцината против Ковид-19 на „АстраЗенека“. Јадхав потврди дека објектот во кој се произведува „ковишилд“ е далеку од пожарот.

Градоначалникот на Пуна, Мурлидар Мохол, рече дека бил примен повик во 14,50 часот по локално време со предупредување за пожарот. Тој рече дека 10 пожарникарски возила и најмалку две дополнителни цистерни се испратени на местото на инцидентот.

Акцијата за спасување е во тек според шефот на пожарникарската служба „ПМЦ“,  Прашант Ранписе.

„Во зградата имаше четири лица. Досега спасивме три лица иако чадот ја отежнува работата. Пожарот се прошири на третиот, четвртиот и петтиот кат “, изјави Ранписе пред новинарите.

 

Share

AnimeHeaven arifureta anime heaven: Watch JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind (Dub) Episode 37

4Anime 4anime bleach: Naruto: Shippuden Episode 500

Scroll to Top