Во Словенија 380 нови случаи на коронавирус

пред 4 месеци

Во Словенија во последните 24 часа се потврдени 380 нови случаи на коронавирус, а двајца пациенти починале, објави словенечката влада. Вкупниот број на заболени од почетокот на епидемијата се искачи на 8.252 случаи, од кои 3.061 се активни, а досега починаа 167 лица. Ниту бројот на хоспитализации не се намалува, па според последните официјални податоци, во болниците има 147 пациенти, од кои 21 се во одделите за интензивна нега. Вчера премиерот Јанез Јанша ја оцени епидемиолошката состојба како многу сериозна и не исклучи заострување на веќе донесените мерки или воведување нови. Владиниот портпарол Јелко Кацин изјави дека Словенија влегува во критичен период затоа што, според последните податоци, го надминала бројот од 147 заболени на 100.000 жители во текот на 14 дена, што владата го дефинираше како гранична состојба кога треба повторно да се прогласи епидемија.

Share

The Irregular at Magic High School (https://animeplanet.cc/m/68k) Episode 26 at website https://animeplanet.cc anime planet safe

Watch Bleach Episode 358 at Funimation funimation anime

Scroll to Top