Во Шведска стапи на сила ограничувањето на јавни собири на најмногу осум луѓе

пред 11 месец

Во Шведска стапува на сила ограничувањето на јавните собири на најмногу осум лица како мерка во обид да се запре наглиот пораст на коронавирусните инфекции.

По протестот, беше дозволен исклучок за погреби, каде можат да се соберат најмногу 20 луѓе.

Претходната граница за јавни собири, како што се протести, претстави, концерти беше 50 лица.

Иако ограничувањето не се однесува на приватни собири, владини претставници, вклучително и премиерот Стефан Лофвен, ја истакнаа потребата од воздржување од приватни забави, посети на спортски сали, библиотеки, трговски центри и, каде што е можно, да се избегне јавен превоз.

„ Малиот отвор што го имавме во текот на летото и есента заврши. Премногу луѓе ги игнорираат советите и препораките“ рече премиерот Лофвен, обраќајќи се до нацијата, што ретко се случува.

Тој додаде дека постојат некои знаци на промена откако патничкиот сообраќај се намали и повеќе луѓе останаа да работат од дома.

Земјата со 10,3 милиони жители регистрираше околу 208.300 заразени и повеќе од 6.400 смртни случаи поврзани со коронавирус.

ТЕКСТ ПРОДОЛУВА ПОД АД

Share

4Anime: Tsurune: Kazemai Koukou Kyuudoubu - Yabai (Dub) anime episode Full online free at https://4anime.biz gleipnir 4anime

ANIMEFLIX: BTOOOM! (Dub) anime episode 12 online free at https://animeflix.nl neon genesis evangelion animeflix

Website https://gogoanime.be: Watch Kokkoku gogoanime Episode 12 gogoanime reddit

selector infected WIXOSS (Dub) (https://twistmoe.net/m/8vJK) Episode 12

Magcloud: https://www.magcloud.com/user/gogoanimelol

Cutoutandkeep: https://www.cutoutandkeep.net/users/kissanimemx

Scroll to Top