Вучиќ: Случувањата во Авганистан се пораз на модерниот свет

пред 3 години

Српскиот претседател Александар Вучиќ ја нарече доказ за поразот на модерниот свет снимката од меѓународниот аеродром во Кабул на која се гледа како Авганистанци паѓаат од авионот кој полетува, пренесува ТАСС .

„Овие луѓе бегаат. Снимката на луѓе кои паѓаат од авионот е слика на поразот на модерниот свет. Ова е најстрашната слика”, рече Вучиќ.

Коментирајќи ја можноста Србија да прими бегалци од Авганистан, Вучиќ  рече тие не бараат да влезат во Србија, побара простор да го смени нивниот хуманитарен став како единствена опција што преостанува,

На 15 август, талибанците без никаков отпор влегоа во Кабул и воспоставија целосна контрола над авганистанскиот главен град во рок од неколку часа. Претседателот на Авганистан, Ашраф Гани, објави дека се повлекол од функцијата за да избегне крвопролевање и избегал од земјата.

Во актуелната ситуација, авганистанскиот потпретседател Амрула Салех се прогласи за привремен претседател, повикувајќи ја армијата да им се спротивстави на талибанците додека западните земји ги евакуираат своите државјани и персоналот од амбасадите.

Share
Scroll to Top