Вучиќ: Ќе се бориме заедно за европска иднина, почитувајќи се себеси

пред 6 дена

Србија денеска даде голема поддршка за отворањето на пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија. Повторно, ништо не се случи. Ова е неопходно затоа што двете земји направија сè. Благодарност до сите што ја поддржаа нашата земја. Повеќе од 20 лидери не слушаа неколку часа, а јас сум му благодарен и на Макрон за иницијативата за нова политичка заедница. Тоа е единствениот начин да бидеме слушнати, нашите европски колеги да не слушнат. Благодарен сум и на Рама и на Ковачевски затоа што беа фер кон Србија, покажаа почит“, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ, по Самитот за Западен Балкан.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

„ Во Хрватска објавија дека поради Украина се вршел притисок врз Вучиќ. Нема да кријам дека јас бев меѓу последните кои зборуваа и посочував прашања. Сакам да потсетам што се случуваше во последните четири месеци. Врз основа на информациите што ги добив, објавени се 2.000 написи во европските медиуми за Србија и за тоа како Србија го загрозува целиот регион и мирот во БиХ, Косово, но потоа ништо не се случи“, објаснува Вучиќ.

„ Ќе се бориме заедно за европската иднина, почитувајќи се себеси и верувајќи дека заедно можеме многу“ порача Вучиќ.

Тој додаде дека е должен да ги спроведува препораките на Советот за национална безбедност и да ги штити интересите на нашиот народ.

„ Мислам дека ќе успееме заедно да ги решиме тешкотиите, како онаа наметната на Северна Македонија. Сакавме сами да се грижиме за нашиот регион, тоа беше идеја. Некој рече дека тоа е идеја на Путин, а јас никогаш не разговарам со него за тоа. Зошто би било потребно? Никому не му требаше освен нас. Конечно, сакам да им се заблагодарам на моите европски колеги за нивното трпение. Знам дека денес е одличен ден за нив. Разбирам дека Димитар и Еди се пофрустрирани од мене, но мислам дека работите може да се свртат на подобро до септември. Ќе спроведеме реформи во таа област во областа на правото и другите области“, додаде Вучиќ.

Share

tại go88 info

sunwin play bí quyết chơi tài xỉu sunwin sunwin là ai

Scroll to Top