Генералниот директор на „Бајонтек“: Веруваме дека ова е почеток на крајот на пандемијата

пред 10 месеци

Угур Сахин, генералниот директор на компанијата „Бајонтек“, која заедно со „Фајзер“ ја разви единствената вакцина што е пуштена на пазарот, смета дека по одлуката на британските власти, доволни количини на вакцина можат да бидат доставени до сите региони во светот.

Сахин во интервју за „Си-ен-ен“ изјави дека се надева дека следната зима ќе биде многу поблиску до оние зими на кои сме навикнати. Тимот „Фајзер – Бајонтек“ се надева дека ќе има нова верзија на вакцината против корона до крајот на следната година.

Угур Сахин го оцени британското одобрување за употреба на вакцината на „Фајзер -Бајонтек“ на нивниот пазар како многу важна пресвртница и како почеток на крајот на пандемијата на коронавирус во светот.

„Ова е, се разбира, многу важна пресвртница, така што ова ќе биде прв пат луѓето надвор од клиничките испитувања да добијат пристап до нашата вакцина и веруваме дека тоа е навистина почеток на крајот на пандемијата. Се разбира, тоа е прва држава што овозможи авторизација и, најверојатно, ќе ја следат и други. Да, но тоа е добар почеток “, рече Сахин.

Раната фаза на снабдување со вакцини значи и нови прилагодувања во наредниот период кога станува збор за дистрибуција, производство, но и нова генерација на вакцини.

Share

AnimeKisa: One Piece: Romance Dawn Story anime episode Full online free at https://animekisa.in watch anime online

Website https://animefreak.ws: Watch Is This a Zombie? animefreak Episode 12 watch anime online

Website https://kissanime.mx: Watch Kare Baka: Wagahai no Kare wa Baka de R kissanime Episode 8 haikyuu kissanime

Website https://wcostream.cc: Watch No Game No Life Specials (Dub) wcostream Episode 6 wcostream amazing world of gumball

Droidforums: https://www.droidforums.net/members/kissanimemx.447678/

Docs google: https://docs.google.com/forms/d/1iN3YIkOprZOHSneBDrRO88unD2aEy3WBOsWemuaJ5GI/edit?usp=sharing

Scroll to Top