Голем пожар зафати позната плажа на Крит

пред 3 години

Голем пожар избувна на познатата плажа Превели на грчкиот остров Крит во близина на шума со палми.

Во гаснењето на пожарот се ангажирани 60 пожарникари со 29 противпожарни возила и два хеликоптери.

Крајбрежната стража спроведе голема акција за транспорт на камп-куќички од плажата Превели на југот на островот на друга плажа, објави грчкиот портал Екатимерини.

Според првите информации, пожарот се шири во спротивна насока од шумата со палми, објави „Спутник“.

Share
Scroll to Top