Грција и нуди помош за Турција по земјотресот

пред 6 месеци

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека на пет лица повредени во земјотресот им била извршена операција, а осуммина се на интензивна нега. Ердоган додаде дека телефонски разговарал со грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, додавајќи дека грчката влада е подготвена да испрати помош за Турција.

Земјотрес со јачина од 7 степени го погоди Егејското Море јужно од градот Измир на западниот брег на Турција.Земјотресот се почувствувал сè до Истанбул. Досега е потврдено дека загинале 14 лица, а повеќе од 400 се повредени. Двајца тинејџери загинале во Грција, когаа врз нив се срушил ѕид кога се враќале од училиште.

Share

AnimeTV all anime tv shows: Black Clover: The All Magic Knights Thanksgiving Festa Episode Full

AnimeFreak attack on titan animefreak: Attack on Titan Season 3 Part 2 (https://animefreak.ws/m/29oK) Episode 10

Scroll to Top