Делта сојот потврден во Косово

пред 3 години

На Косово се регистрирани двајца заболени со делта сојот на коронавирусот, објави денеска косовското Министерство за здравство.

„Од вкупно 22 позитивни примероци испратени до Институтот за вирусологија на Универзитетската клиника ‘Шарит’ во Берлин, варијантата делта на САРС-КоВ-2 беше идентификувана во два примерока“, соопшти Министерството.

Двајцата заболени имале симптоми, но веќе оздравеле.

Варијантата делта првпат е откриена во Индија во декември 2020 година, а денес е една од највознемирувачките варијанти во светот. Истражувањата покажуваат дека ова е можеби најбрзо распространетата варијанта и позаразна од британскиот сој.

Share
Scroll to Top