Десничарите поднесоа жалба против австриската влада

пред 9 месеци

Десничарската Партија на слободата на Австрија (ФПО) поднесе кривична пријава против владата на канцеларот Себастијан Курц за злоупотреба на службената положба. Либералите ги обвинуваат сите членови на владата за кршење на австрискиот устав.  

„Од март 2020 година, австриската влада управува со донесените закони и регулативи кои издаваат далекусежни забрани и препораки, а кои имаат далекусежни последици по уставните слободи. Кој не се придржува до тоа, е строго казнет “, шефот на парламентарниот клуб на ФПО, Херберт Кикл, ја објасни одлуката за поднесување на апликацијата.

ФПО смета дека е донесен целосен систем на закони со цел да се бори против епидемијата на коронавирусот, што е спротивно на Уставот. Кикл истакна дека министерот за здравство, Рудолф Аншобер, во неколку наврати ја злоупотребил својата позиција. Така, тој наведува дека неговите уредби не се опфатени со законот за Ковид-19, а исто така потсетува дека неколку уредби биле поништени од Уставниот суд.

Share

Chihayafuru 3 (https://twistmoe.net/m/yEYB) Episode 24

Amazing Stranger (https://animefreak.ws/m/EGro) Episode 12

AnimeDao: Ghost Hunt anime episode 25 online free at https://animedao.nl watch animes

Website https://animebee.to: Watch Rokudenashi Blues animebee Episode Full watch anime dub

Justpaste: https://justpaste.it/88b8y

Zeef: https://zeef.com/profile/gogoanimebe

Scroll to Top