Европската агенција за лекови ја одобри вакцината на „Фајзер“

пред 9 месеци

Европската агенција за лекови (ЕМА) препорача вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“ против коронавирус да добие одобрение за употреба во Европската Унија.

Во соопштението објавено од ЕМА се тврди дека организацијата направила ригорозна проценка на вакцината и дека е задоволна од податоците за квалитетот, безбедноста и ефикасноста.

„Денешните позитивни вести се важен чекор напред во нашата борба против оваа пандемија, што предизвика страдања и тешкотии за многумина“, рече Емер Кук, извршен директор на ЕМА.

Одлуката за одобрување на вакцината сега ќе ѝ биде предадена на Европската комисија (ЕК).

Претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен, рече дека Комисијата брзо ќе постапи по препораката на ЕМА.

„Ќе дејствуваме брзо. Очекувам одлука на Европската комисија до вечер“, напиша таа на „Твитер“.

Share

Imouto sae Ireba Ii. (ONA) (https://animeflv.uk/m/63M7) Episode 6

Animepahe: Shadows House anime episode 13 online free at https://animepahe.cc gogoanime

Website https://4anime.biz: Watch Dragonaut: The Resonance - Kotou - Tozasareta Kyousoo 4anime Episode Full anime websites

AnimeKisa: Fire Force Season 2 (Dub) anime episode 24 online free at https://animekisa.in anime

Ttlink: http://ttlink.com/kissanimemx

Weddingbee: https://www.weddingbee.com/members/gogoanimelol/#

Scroll to Top