Европската вселенска агенција ја прекина соработката со Русија

пред 2 години

По одлуката да се прекине заедничката мисија на Марс, Европската вселенска агенција објави дека ја прекинала соработката со Русија за три мисии на Месечината поради инвазијата на Москва на Украина.

ЕСА соопшти дека ќе ги прекине кооперативните активности на Луна-25, 26 и 27, серија руски мисии на кои европската агенција требаше да тестира нова опрема и технологија.

На крајот на март, соработката на ExoMars, план за слетување на ровер на Марс за да ја пробие земјата и да бара знаци на живот, беше прекината.

„Како и во случајот со ExoMars, руската агресија против Украина и санкциите кои произлегуваат претставуваат суштинска промена на околностите и ја спречуваат ЕСА да ја спроведе планираната лунарна соработка“, се вели во соопштението на ЕСА.

ЕСА планираше да има навигациска камера наречена Pilot-D на сондата Луна-25, чие лансирање е закажано за ова лето.

Генералниот директор на ЕСА, Јозеф Ашбахер, на брифинг со новинарите изјави дека камерата ќе биде демонтирана и дека руската вселенска агенција Роскосмос веќе е известена.

Share
Scroll to Top