Експлозија на гас во Мосва: Две лица загинаа, меѓу кои и 12-годишно момче

пред 2 години

Најмалку две лица, меѓу кои и едно дете, загинаа денеска, а пет се повредени во експлозија на гас во станбена зграда во Ступино во близина на Москва, соопшти руското Министерство за вонредни ситуации.

Од зградата се евакуирани 60 станари.

– Во експлозијата беа погодени седум лица, од кои двајца загинаа – се вели во соопштението на Министерството.

Извор од министерството за ТАСС изјави дека починало дванаесетгодишно момче, а едно дете е повредено.

Според првичните информации, никој не останал под урнатините.

Експлозијата на четвртиот кат од зградата била предизвикана од истекување на плин поради неисправност на опремата.

Експлозијата предизвика пожар, а надворешните ѕидови се урнаа на првите два ката.

Share
Scroll to Top