ЕУ одобри една милијарда евра помош за Украина

пред 2 години

Советот на ЕУ денеска одобри исплата на една милијарда евра нова макрофинансиска помош за Украина во форма на заеми за владата во Киев, која треба да ги покрие итните потреби на оваа земја разурната од војна.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

„Овие милијарди евра ќе ја зајакнат државата во клучна фаза“, изјави претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен.

Во Брисел наведуваат дека денешниот предлог е дополнување на поддршката што ЕУ веќе и ја даде на Украина во првата половина од годинава, а во која е вклучен итен заем од 1,2 милијарди евра и посочуваат дека вкупниот макрофинансиски Досегашната помош доделена на Украина изнесува 2,2 милијарди евра, пренесе Танјуг.

Share
Scroll to Top