ЕУ предупредува да се почитуваат интервалите за вакцината на „Фајзер“

пред 7 месеци

 

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска порача дека за да се постигне целосна заштита треба да се почитува максималниот интервал од 42 дена помеѓу првата и втората доза од вакцината на „Фајзер“ и „Бионтек“.

Податоците за ефикасноста на вакцината против Ковид-19 се базираат на студија во која се давале дози на вакцината во интервали од 19 до 42 дена, соопшти агенцијата на ЕУ, нагласувајќи дека целосната заштита се постигнува седум дена по втората вакцинација.

„Секоја промена на тоа правило бара измени во одобрената декларација за производот и повеќе клинички податоци за поддршка на таквата промена, која во спротивно ќе се смета за неовластена употреба надвор од упатствата“, додаваат од ЕМА.

Таквата употреба подразбира и помала одговорност на производителите на вакцини, заклучува агенцијата.

Share

4Anime persona 4 the animation free: Watch Attack on Titan Season 2 (Dub) Episode 5

WCOStream the flintstones wcostream: Watch The Misfit of Demon King Academy (Dub) Episode 8

Scroll to Top