Жената која изврши напад во трговски центар во Лугано, била во врска со џихадист од Сирија

пред 10 месеци

Истрагата покажа дека жената-напаѓач од трговскиот центар во Лугано била во врска со џихадист од Сирија.

Полицијата соопшти дека сериозно повредената жртва во нападот не е во животна опасност, а откриено е дека во 2017 година, турските власти забраниле напаѓачката да премине од Турција во Сирија и ја вратиле во Швајцарија, пренесува АП.

Од швајцарскиот Федпол беше откриено дека жената во тоа време имала психички проблеми, како и дека била примена на психијатриска клиника веднаш по враќањето од Турција.

Швајцарскиот државен обвинител покрена постапка за можен напад со терористички мотиви – нанесување тешка телесна повреда, обид за убиство со умисла и кршење на забраната за активности со екстремистички групи како Ал-Каеда и Исламска држава.

Швајцарските медиуми објавија дека напаѓачката во трговскиот центар била совладана од двајца купувачи пред доаѓањето на полицијата, а во меѓувреме австрискиот премиер Себастијан Курц го осуди овој напад на, како што рече, исламски тероризам и изрази поддршка за Швајцарија во тешките моменти.

Share

GoGoAnime Watch english anime Online in HD for FREE

WCOStream Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

KissAnime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

AniWatch: Cybuster (Dub) anime episode 26 online free at https://aniwatch.pro anime online

Pozible: https://www.pozible.com/profile/animefreakws

App roll20: https://app.roll20.net/users/9451130/gogoanimebe

Scroll to Top