Забрана за влез во Русија за Борис Џонсон и британските министри

пред 2 години

Русија му забрани на британскиот премиер Борис Џонсон и на некои членови на неговата влада да влезат во земјата поради, како што е наведено, „непријателскиот однос“ на Обединетото Кралство за војната во Украина.

Покрај Џонсон, забранет влез во Русија добија и британските министри за внатрешни и надворешни работи, одбрана, правда, транспорт и финансии, пренесоа руските агенции Интерфакс и РИА Новости.

Share
Scroll to Top