Захарова: Дополнителна милитаризација на Германија претставува безбедносен ризик

пред 2 години

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова денеска изјави дека зголемените германски воени трошоци значи дека земјата е дополнително милитаризирана и дека тоа ќе ги зголеми безбедносните ризици.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

Изјавата на германскиот канцелар Олаф Шолц ја гледаме како уште една потврда дека Берлин постави курс за забрзана дополнителна милитаризација на земјата, рече Захарова, пренесе Ројтерс.

Зголемените германски воени трошоци значи дека земјата е дополнително милитаризирана и дека тоа ќе ги зголеми безбедносните ризици.

Share
Scroll to Top