Продолжување на вонредната состојба и општа мобилизација во Украина

Зеленски до Шолц: Благодарни сме на Германија за системот „Патриот“, потребна ни е поголема воздушна одбрана

пред 2 дена

Украинскиот претседател Володимир Зеленски за време на посетата на Вашингтон имаше средба со германскиот канцелар Олаф Шолц, на која укажа на критичната важност од итната испорака на дополнителни системи за противвоздушна одбрана за Украина.

„Најавата за испорака на дополнителни системи Патриот е важна и ние сме благодарни на Германија и на нашите партнери за овој чекор. Во исто време, потребна ни е поголема помош за да се спротивставиме на руските воздушни напади. повеќе системи за противвоздушна одбрана и авиони Ф-16 “, рече Зеленски во соопштението за печатот од кабинетот на претседателот.

За време на средбата, лидерите го осудија рускиот напад врз детската болница Окматдит. Зеленски се заблагодари на Германија за нејзината подготвеност да прима пациенти.

Текстот Зеленски до Шолц: Благодарни сме на Германија за системот „Патриот“, потребна ни е поголема воздушна одбрана е превземен од МАКФАКС.

Share
Scroll to Top