Израел ја прими првата пратка од вакцината против коронавирус на „Фајзер“

пред 8 месеци

Израел ја прими првата пратка oд вакцината против коронавирус на „Фајзер“ еден ден порано од најавеното, соопшти канцеларијата на премиерот Бенјамин Нетанјаху.

„Фајзер и нејзиниот партнер „Бајонтек“ минатиот месец се согласија да му дадат на Израел 8 милиони дози вакцина, која прва ја примени Велика Британија.

Израелскиот министер за разузнавање Ели Коен претходно оваа недела рече дека првата серија вакцини ќе пристигне во Израел о четврток за да се вакцинираат најнапред старите лица и ризичната популација.

Израелските медиуми објавија дека пратката што пристигна денес ќе биде мала и ќе се користи за пробно тестирање на постапките за транспорт и складирање, додека поголема серија што содржи 110.000 дози ќе пристигне в четврток.

Share

WCOStream watch anime free: Death Note (https://wcostream.cc/m/GXJ) Episode 37

KissAnime kissanime haikyuu: Kimetsu no Yaiba: Yuukaku-hen (https://kissanimeonline.com/m/w0Qo) Episode Preview

Scroll to Top