Израел ја прими првата пратка од вакцината против коронавирус на „Фајзер“

пред 2 години

Израел ја прими првата пратка oд вакцината против коронавирус на „Фајзер“ еден ден порано од најавеното, соопшти канцеларијата на премиерот Бенјамин Нетанјаху.

„Фајзер и нејзиниот партнер „Бајонтек“ минатиот месец се согласија да му дадат на Израел 8 милиони дози вакцина, која прва ја примени Велика Британија.

Израелскиот министер за разузнавање Ели Коен претходно оваа недела рече дека првата серија вакцини ќе пристигне во Израел о четврток за да се вакцинираат најнапред старите лица и ризичната популација.

Израелските медиуми објавија дека пратката што пристигна денес ќе биде мала и ќе се користи за пробно тестирање на постапките за транспорт и складирање, додека поголема серија што содржи 110.000 дози ќе пристигне в четврток.

Share
Link with us
  • tải go88 trí tuệ siêu phàm go88 thống kê go88
  • sunwin tài xỉu đổi thưởng sunwin
  • sun win 789 sunwin truc tuyen tải sunwin
Game bài đổi thưởng
Scroll to Top