Институтот„Роберт Кох“ објави список на земји од кои Германците се враќаат најчесто заразени од коронавирус

пред 2 месеци

Институтот „Роберт Кох“ го објави својот редовен неделен извештај за состојбата на пандемијата во Германија, во кој, меѓу другото, се анализира колку Германци се заразиле од коронавирус за време на одморот во странство.

„Инфекциите со Ковид -19, што веројатно се случиле за време на патување или на одмор, играат зголемена улога во сегашната стапка на новозаразени во Германија“, велат од Институтот.

Во извештајот е опфатен период од четири недели.

Од 28 јуни до 25 јули пријавени се 3.662 случаја на новозаразени, а се претпоставува дека пациентите биле изложени на коронавирус во странство.

Според податоците на овој Институт, повеќето од жителите на Германија се заразени од коронавирус во Шпанија во изминатиот период (1.247 луѓе).

Турција е на второ место (249), а Холандија е на трето место (203).

Хрватска е на четврто место (197), а Грција е петта (180 заразени).

Од шестото до десеттото место се Русија, Франција, Италија, Австрија и Данска.

Се разбира, повеќето Германци се заразени од коронавирус во Германија (81 процент од новите инфекции), потенцираат од Институтот.

Share

Website https://animeflv.uk: Watch Innocent Venus animeflv Episode 12 free anime online

WCOStream: What's Michael? 2 anime episode Full online free at https://wcostream.cc watch anime dub

Yankee-kun na Yamada-kun to Megane-chan to Majo Episode Full

Website https://animedao.nl: Watch Myriad Colors Phantom World Special (Dub) animedao Episode Full detective conan animedao

Yourlisten: http://yourlisten.com/animefreakws

Huntingnet: https://www.huntingnet.com/forum/members/kissanime-contact-gmail-c.html

Scroll to Top