Канцеларијата на ОН за човекови права бара ослободување на Навални

пред 3 месеци

Канцеларијата на ОН за човекови права денеска повика на итно ослободување на рускиот опозициски лидер Алексеј Навални, кој беше приведен во полициска станица по враќањето во Русија од Германија, каде се лекуваше откако беше отриен со „новичок“ минатата година.

„Длабоко сме погодени од апсењето на Алексеј Навални и бараме негово итно ослободување и почитување на неговите права во согласност со владеењето на правото“, објави на Твитер Канцеларијата на ОН за човекови права, со седиште во Женева.

Распитот на Навални почна денеска во градот Химки, близу Москва, објави портпаролката на судот Кира Јармуш на Твитер. Според соработник на Навални, руските државни обвинители побарале од Судот да му се одреди притвор од 30 денови.

Share

4Anime persona 4 the animation english: Watch Hige wo Soru. Soshite Joshikousei wo Hirou. Episode 1 (https://4anime.biz/m/xax7/ep-1)

AnimeFreak one piece animefreak: Watch That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2 Episode 3

Scroll to Top