Кинеската вакцина се покажа добра во првите две студии

пред 3 месеци

Вакцината за коронавирус, што ја развива Институтот за биолошки производи во Пекинг на првиот и средниот тест врз луѓе, се покажа дека е добра и дека предизвикува имунолошки одговор, соопштија истражувачите.

Потенцијалната вакцина BBIBP-CorV веќе е одобрена за програма за итни случаи наменета за работници и други ограничени групи на луѓе кои се соочуваат со висок ризик од инфекција, пренесува „Ројтерс“.

Како што се наведува, дали успешно ги штити луѓето од инфекција, ќе се дознае по третата фаза на тестирање која е во тек.

Оваа вакцина е една од најмалку 10-те во светот кои влегоа во третата фаза на тестирање, а четири беа направени од кинески научници.

Вакцината BBIBP-CorV не предизвикала несакани ефекти, туку само вообичаени благи реакции и треска, како и болка на местото каде што е примена вакцината.

Во првите две фази од истражувањето, спроведено помеѓу април и јули, учествувале 600 здрави возрасни лица.

Share

Fate/stay night: Heaven's Feel - III. Spring Song (https://animeplanet.cc/m/pBRE) Episode Full - Cam at AnimePlanet anime planet no game no life

Is It Wrong to Try to Pick Up Girls in a Dungeon? III (https://animeheaven.pro/m/8jwW) Episode 12 at website https://animeheaven.pro. See more toradora anime heaven

Scroll to Top