Ковачев: Потребна е поголема храброст од Заев, не постои начин за компромис со историјата

пред 3 години

Македонската страна се обидува да најде разни изговори. Бугарските избори немаат никаква врска со нашата заедничка историја. Сите бугарски политички партии се согласуваат – не постои начин да се направи компромис со историјата и јасните историски факти, порача утрово европратеникот, Андреј Ковачев, пренесува БГНЕС.

Според него, потребна е поголема храброст од страна на македонскиот премиер Зоран Заев.

„ Договорот за добрососедство и пријателство мора да се спроведе. Ако во Заедничката мултидисциплинарна експертска комисија за историски и образовни прашања на Бугарија и Северна Македонија, колегите од Скопје се плашат да ги прифатат фактите, тогаш ќе треба да се најдат други механизми за спроведување на Договорот“, рече Ковачев, нагласувајќи дека „Европската унија постои за да не се мразиме едни со други, туку да живееме заедно во целосна толеранција“.

„ Не можеме да дозволиме младите во РСМ да бидат воспитувани во омраза кон Бугарија. Во текот на последните три децении, ние континуирано демонстриравме добра волја – ние бевме првите што ги признавме како независна држава, го браневме нивниот територијален интегритет, дававме разновидна помош, вклучително и воена помош и ги враќавме на патот на европската интеграција. И, од друга страна, она што го гледаме – тие не се во можност да се разделат од приодите на Тито и не се подготвени да ги отстранат наметнатите поделби на комунистичките режими“, рече европратеникот.

На прашањето дали очекува каква било промена во позицијата на Бугарија пред утрешниот состанок во Брисел, Андреј Ковачев кратко одговори: „ Малку е веројатно дека утре и во следните неколку часа ќе има развој во сегашната состојба, особено со оглед на неуспехот на последниот состанок на крајот од минатата недела, на заедничката бугарско-македонска историска комисија.

Share
Scroll to Top