Маск: Време е Трамп да го закачи шеширот и да заплови кон зајдисонцето

пред 1 година

Илон Маск му порача на Доналд Трамп дека е време да ја заврши кариерата, неколку дена откако поранешниот американски претседател го исмеа милијардерот поради неговата одлука да се откаже од купувањето на Твитер.

var ai_block_div = document.getElementsByClassName (‘ai-viewports’); ai_insert_code (ai_block_div [ai_block_div.length – 1]);

На оваа социјална мрежа Маск напиша: „Не го мразам човекот, но време е Трамп да го закачи шеширот и да заплови кон зајдисонцето“, пренесува Ројтерс.

Коментарите на Маск дојдоа како одговор на забелешките на Трамп во саботата на политичкиот митинг во Алјаска, каде што тој рече дека републиканскиот конгрес ќе даде приоритет да се стави крај на „левичарската цензура и да се врати слободата на говорот во Америка“, анализира медиумот.

Во написите се додава дека поранешниот американски претседател го исмејуваше Илон Маск за неговата неодамнешна одлука да се откаже од купувањето на Твитер.

„Илон нема да го купи Твитер. Од кого го слушна тоа? Од мене?“, кажал Трамп.

Покрај тоа, поранешниот американски претседател го критикувал извршниот директор на Tesla за неговата изјава дека никогаш не гласал за републиканците.

Маск, најбогатиот човек на светот, одлучи да го раскине договорот за купување на Твитер вреден 44 милијарди долари.

Причината, според неговите адвокати, е тоа што оваа компанија не дала информации за лажни нарачки, пренесува Ројтерс.

Share
Scroll to Top