Меркел: ЕУ е подготвена да ги продолжи преговорите со Велика Британија

пред 2 години

Германската канцеларка Ангела Меркел вели дека ЕУ е подготвена да ги продолжи преговорите со Велика Британија за нивните односи по Брегзит, пренесува „Ројтерс“.

Изјавата на германската канцеларка следуваше откако британскиот премиер Борис Џонсон им порача на британските компании да се подготват за Брегзит без договор.

„Видовме светлина во последните неколку дена, но и сенки“, рече Меркел на прес-конференција по состанокот на лидерите на ЕУ во Брисел.

Времето притиска и би било добро и за двете страни да постигнат договор, но не по секоја цена, додаде германската канцеларка.

Share
Link with us
  • tải rikvip tổng đài rikvip chơi rikvip trên web
  • tai rik vip rikvip
  • game go88 trí tuệ siêu phàm game go88 go88
Game bài đổi thưởng
Scroll to Top