Мерките во Бугарија даваат резултати, се намалува бројот на новозаразени

пред 10 месеци

Мерките против пандемијата што се на сила во Бугарија дадоа резултати, а во моментов нема региони што се наоѓаат во црвената зона, рече кризниот штаб на состанокот на кој присуствуваа премиерот Бојко Борисов и членовите на Националната работна група за вакцинација.

Со мерките е постигнато она кон кое целиме, а тоа е да се намали бројот на новозаболени и починати од Ковид-19, посочи Борисов и додаде дека се зголемува и бројот на пациенти излекувани, пренесува БТА.

Министерот за здравство, Костадин Ангелов, рече дека стапката на смртност од последици на инфекција со коронавирус исто така постојано се намалува, како и дека се намалува зафатеноста на болниците наменети за лекување на ковид-пациенти.

Националната работна група за вакцинација наведува дека сè е подготвено за вакцинација против Ковид-19.

„Секој што прима вакцина ќе добие сертификат што ќе може да го користи за време на патување или за други цели“, наведуваат тие.

Share

https://animekisa.in watch anime free

Website https://animebee.to: Watch One Room 2nd Season: Hanasaka Yui's Prologue animebee Episode Full watch anime dub

Ogre Slayer (https://gogoanime.be/m/W92p) Episode 4

Watch Escaflowne: A Girl in Gaea (Dub) Episode Full

Projectlibre: https://www.projectlibre.com/users/kissanimemx

Gogoanimelol yolasite: https://gogoanimelol.yolasite.com/

Scroll to Top