Најмалку 27 мигранти се удавија во Ла Манш, Франција и Велика Британија меѓусебно се обвинуваат

пред 2 недели

Бројот на загинати при превртување на чамец со мигранти на Ла Манш меѓу Франција и Велика Британија е најмалку 27, а не 31, како што првично објави француската страна, јавува Би-Би-Си.

Француската влада утрово ќе одржи вонредна седница на која ќе се расправа за трагедијата.

Во телефонски разговор синоќа, премиерот на Обединетото Кралство, Борис Џонсон и претседателот на Франција Емануел Макрон се договорија да вложат заеднички напори за да ги спречат мигрантите да одат на вакви опасни патувања.

Џонсон ја повика Франција да прифати британска гранична патрола долж францускиот брег, но Макрон го предупреди да не го користи случајот „за политички цели“.

Макрон вети дека ќе направи се’ што е потребно за да не дозволи Ла Манш да стане гробишта.

Франција почна да ги идентификува жртвите, а две лица се во болница поради хипотермија.

Француската полиција уапси четири лица осомничени за криумчарење луѓе.

Share

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

anime sites Higehiro: After Being Rejected, I Shaved and Took in a High School Runaway

Welcome to Demon School! Iruma-kun Season 2 Episode 16

That Time I Got Reincarnated as a Slime

watch anime AnimeFreak Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba Mugen Train Arc

Horimiya (Dub) Episode 11

Scroll to Top