На секои 17 секунди умира по еден човек во Европа од Ковид-19

пред 11 месец

Минатата недела 29.000 луѓе починаа во Европа како резултат на инфекција со коронавирус. Тоа значи дека еден човек умира на секои 17 секунди, предупреди Ханс Клуж, директор на Светската здравствена организација за Европа.

Тој нагласи дека повеќе од четири милиони нови случаи на инфекција се регистрирани само во ноември.

Досега во Европа починале околу 355.000 луѓе, а регистрирани се близу 16 милиони случаи на инфекција со коронавирус, рече Ханс Клуге.

Тој исто така нагласи дека бројот на смртни случаи се зголемил за 18% во претходните две недели.

„ Ако минатата недела починале 29 000 луѓе, тоа значи дека едно лице умира на секои 17 секунди во Европа од коронавирус. Во моментов, околу 4500 луѓе умираат секој ден. Само во ноември беа регистрирани повеќе од четири милиони нови случаи”, предупреди Клуге.

Тој процени дека ако 95% од луѓето носат маски, „строгите мерки не би биле потребни“.

„ Сепак, се проценува дека околу 60 проценти од луѓето во Европа носат маски, можеби дури и помалку, па затоа е тешко да се избегнат ограничувачките мерки“, смета Клуге.

Тој нагласи дека над 80 проценти од европските земји забележале зголемување на бројот на пациенти на 100.000 жители.

Share

Website https://animedao.nl: Watch High School DxD New (Dub) animedao Episode 12 animedao anime list

Website https://animefreak.ws: Watch Upotte!! (Dub) animefreak Episode 10 anime freak one piece

Website https://animebee.to: Watch The Quintessential Quintuplets 2 animebee Episode 12 watch anime free

Website https://aniwatch.pro: Watch Sango Shou Densetsu: Aoi Umi no Elfie aniwatch Episode Full watch anime online

Ello: https://ello.co/animeflixnl

360cities: https://www.360cities.net/profile/kissanmiemx

Scroll to Top