„Пандора документи“ разоткрија светски лидери, милијардери и познати ѕвезди кои криеле пари на офшор сметки

пред 2 месеци

Милиони документи доставени до новинари откриваат како светските лидери, милијардери и познати личности ги користат даночните оази.

Меѓу нив се поранешниот британски премиер Тони Блер, украинскиот претседател Зеленски и пејачката Шакира, пишува „Дојче веле“.

Новинарската истрага наречена „Пандорa документи“ открила дека десетици сегашни и поранешни државници и моќни милијардери се поврзани со компании кои користат даночни раеви. Меѓу големите риби чии финансиски конструкции се откриени се поранешниот британски премиер Тони Блер, кралот на Јордан и кенискиот претседател Ухуру Кенијата.

Банкарските сметки на офшор локации често се користат за тајно преместување огромни суми пари и прикривање на вистинските средства.

Истражувањето на Меѓународниот конзорциум на истражувачки новинари (ИЦИЈ) и 150 медиуми низ целиот свет – вклучително и редакцијата на ДВ на турски јазик – покажа дека 330 јавни службеници ширум светот се поврзани со офшор сметки.

Меѓу нив се министрите за финансии на Пакистан, Холандија и Бразил, како и поранешните министри за финансии на Малта и Франција – вклучувајќи го и поранешниот шеф на Меѓународниот монетарен фонд, Доминик Строс -Кан.

Истражувањето на ИЦИЈ покажува дека моќните политичари, кои би можеле на крајот да сокријат пари и да избегнат данок со користење на даночни раеви – всушност и самите профитираат од таков систем.

Share

anime to watch. Animeflix - your number one source for FREE anime, subbed and dubbed. Watch your favorite anime online FREE.

ANIMEFLIX Attack on Titan Season 3

Tokyo Revengers Episode 22

ANIMEFLIX That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub) Episode 24

JUJUTSU KAISEN Episode 22

My Hero Academia Season 5 Episode 19

Scroll to Top