Папата: Војната во Украина е варварски чин

пред 2 години

Папата Франциск го осуди мачеништвото на Украина, нарекувајќи ја руската агресија како варварски чин.

„ Помина повеќе од еден месец откако започна агресијата врз Украина, откако започна оваа сурова и бесмислена војна, која како и секоја војна е неуспех за сите, за сите нас“, рече Светиот Отец по неделната литургија.

„ Војната ја уништува не само сегашноста, туку и иднината на општеството. Читам дека секое второ дете ја напуштило таа земја од почетокот на агресијата врз Украина. Ја уништува иднината на земјата, предизвикува драматична траума кај најмладите и повеќето невини меѓу нас. Варварски чин полн со сакрилегија“, рече Папата.

УНИЦЕФ во четвртокот објави дека повеќе од половина од децата во Украина, околу 4,3 милиони, морале да ги напуштат своите домови од почетокот на руската инвазија на 24 февруари.

„ За време на месецот на војна во Украина, 4,3 милиони деца беа раселени, повеќе од половина од проценетите 7,5 милиони деца во таа земја“, се вели во соопштението.

„ Се молам секој политички лидер да размисли за тоа, да се ангажира и разбере, додека размислува за маченичка Украина, како секој нов ден на војна ја влошува ситуацијата за сите нас. Затоа го повторувам мојот апел: доста беше“, додаде папата и им се обрати на аџиите собрани на плоштадот Свети Петар.

Во последните недели, папата Франциск, кој претходно разговараше со украинскиот претседател Володимир Зеленски, но и со православниот московски патријарх Кирил, постојано повикува на мир во Украина, осудувајќи го, како што рече, масакрот во земјата каде што течат реки од солзи и крв.

Share
Scroll to Top