Пациент во БиХ преживеал клиничка смрт и по 93 дена го победил коронавирусот

пред 11 месец

Педесетгодишниот Златко Анѓелиќ од Кисељак се опоравил од Ковид-19 по 93 дена минати во болница, од кои 27 бил приклучен на апарати за дишење, а тој преживеал и клиничка смрт, објави Федералната телевизија на БиХ, цитирајќи лекари дека станува збор за надминување на човечките граници во борбата против опасниот вирус.

Иако со тежок и несигурен чекор поради физичка слабост, 50-годишниот Анѓелиќ со насмевка на лицето ја напуштил болницата во Нова Била, придружуван од семејството.

Во изјава за Федералната телевизија (ФТВ), тој рекол дека погрешил затоа што во јуни многу доцна пријавил кај лекарите.

„За жал, мислам дека сите ќе мора да ја поминат короната, но мојот совет е да не чекате никого, ниту да слушате некого, туку веднаш уште при првиот симптом да се обратите кај лекар“. Тој ги повика луѓето да бидат одговорни, да се придржуваат до мерките и да го чуваат своето здравје.

Анѓелиќ поминал повеќе од три месеци во болници, неколку пати бил ставен и исклучуван од респиратор, а преживеал и клиничка смрт.

„Може да се каже дека Златко помести некои стандарди. Сите можни компликации што некој можеше да ги развие на респиратор беа присутни кај него“, рече шефот на анестезија во болницата во Нова Била, доктор Марко Андрошевиќ.

 

Share

AnimeDao: The Wind Rises anime episode Full online free at https://animedao.nl steins gate animedao

AnimeTV: JoJo's Bizarre Adventure: Golden Wind anime episode 39 online free at https://animetv.cc death note anime tv

AnimeFreak: The Hyuga Episode of Kojiki anime episode Full online free at https://animefreak.ws anime freaks website

AnimeFLV: Honkai Impact 3 Animation: Chapter XI-EX anime episode Full online free at https://animeflv.uk anime streaming

Free-ebooks: https://www.free-ebooks.net/profile/1310194/kiss-anime

Pxhere: https://pxhere.com/en/photographer/3662903

Scroll to Top