Погребани шест трагично починати тинејџери во Посушје

пред 9 месеци

Рактин кај Посушје, завиткан во тага, денес се прости од шест тинејџери кои трагично починаа на новогодишната ноќ поради гушење од гас со двајца нивни врсници, кои беа погребани вчера.

Колони тажни луѓе се насобраа за да се збогуваат со Жана, Марија и Стипе Павковиќ, Иван Милишевиќ, Мија Солдо и Стипе Ромиќ.

Епископот мостарски, Петар Палиќ, изрекувајќи молитва над шесте бели ковчези, рече: „ Денеска сите ја чувствуваме нашата беспомошност, се обидуваме да најдеме зборови што можат да изразат болка. И ние молчиме. Се обидуваме да им понудиме утеха на нашите родители, но ништо не поминува низ нашите усни. Ова страдање е едноставно преголемо и претешко за родителите и семејството. Почетокот на годината веќе нема да биде ист”, рече владиката на мисата во Рактин.

Владиката рече дека цела БиХ и регионот сочувствуваат со семејствата на починатите тинејџери.

Мирела Резо и Стјепан Јукиќ беа погребани вчера во Посушје на локалните гробишта Матича Крик.

Денешниот ден беше прогласен за Ден на жалост во Федерацијата БиХ, а со одлука на Советот на министри низ БиХ, 2 јануари беше Ден на жалост, додека Владата на ЗХК прогласи тридневна жалост за 2, 3 и 4 јануари.

Share

Next War Chronicle Ehrgeiz Episode 12

Website https://animeheaven.pro: Watch Armed Librarians: The Book of Bantorra (Dub) animeheaven Episode 27 watch anime online

ANIMEFLIX: Abashiri Ikka anime episode Full online free at https://animeflix.nl dragon ball super animeflix

Website https://animeflv.uk: Watch Mobile Suit Gundam: The Origin - Advent of the Red Comet animeflv Episode 13 watch anime

Kissanimemx blogspot: https://kissanimemx.blogspot.com/2021/06/dfgh.html

Vpubnddonggiang gov: http://vpubnddonggiang.gov.vn/Default.aspx?tabid=65&TLID=9752

Scroll to Top